Umów wizytęprzez Internet!


Wybierz dogodny termin w poniższym kalendarzu i potwierdź rezerwację.

Wczytywanie kalendarza...

Powrót do kalendarza
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
01 stycznia 0000 godzina 00:00
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Karolina Kozela-Paszek
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Iwona Żebrowska
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Magdalena Węgrzyn
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Łukasz Kowalski
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Ewelina Chrząścik
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Weronika Kubas (Bożek)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Kinga Pieleszko
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Olga Sułkowska (Habrat)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Katarzyna Ciszek
Tutaj wpisz kod który otrzymałeś wiadomością sms.
Wysyłanie

Wysyłanie danych

Weryfikacja telefonu

Zapraszam serdecznie na bezpłatne
konsultacje w moim gabinecie.

W ramach wspólnego spotkania:

  • dokonamy szczegółowej oceny masy i składu ciała
  • przeanalizujemy Twoje potrzeby i wydatki energetyczne
  • ustalimy optymalny zakres badań laboratoryjnych

Proszę o telefon aby umówić konkretną godzinę spotkania.

tel. 536 555 000

mgr Karolina Kozela-Paszek
Iwona Żebrowska
mgr Magdalena Węgrzyn
Łukasz Kowalski
mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
mgr inż. Ewelina Chrząścik
mgr inż. Weronika Kubas (Bożek)
mgr inż. Kinga Pieleszko
mgr Olga Sułkowska (Habrat)
Katarzyna Ciszek
Ukryj kalendarz

Niedowład po grypie

Z lek. med. Tadeuszem Przytulskim, specjalistą neurologiem z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej CEPELEK w Warszawie, rozmawia Magdalena Jarosz.

- Czy to prawda, że istnieje choroba – dramatyczna w przebiegu z brakiem czucia i niedowładami rąk lub nóg – która nieleczona sama się wycofuje, a pacjent powraca do zdrowia?

- Owszem, to zespół Guillaina i Barre`go, poważne zaburzenie immunologiczne, które atakuje nerwy obwodowe, odpowiadające m.in. za czucie i ruch. Charakterystyczne zmiany występują również w centralnym układzie nerwowym, np. w płynie mózgowo-rdzeniowym. Schorzenie to może pojawić się w każdym wieku – u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Częściej u mężczyzn niż u kobiet. Szacuje się, iż zapada na nie 2% ze 100 tysięcy osób.

- Podobno chorobę może wywołać przebyta grypa...

- Nie tylko grypa, ale też inne infekcje wirusowe górnych i dolnych dróg oddechowych, półpasiec, a także przebyte zabiegi operacyjne.

- Czyli tę chorobę wywołują wirusy.

- Tak przez wiele lat przypuszczano, ale nie znalazło to ostatecznego potwierdzenia. Obecnie uważa się, że choroba ma podłoże immunologiczne i charakter autoagresji, kiedy to organizm sam niszczy własne komórki, rozpoznając je jako wroga.

- Jakie są objawy: gwałtowne czy łagodne, choroba szybko rozwija się czy powoli?

- Zaczyna się dość łagodnie – bólem głowy. Pojawia się także osłabienie nóg i rąk z bólami oraz mrowieniem i drętwieniem. Po jakimś czasie dochodzi do niedowładów, czyli znacznego upośledzenia czynności ruchowych. Przekształcają się one w porażenia. Chory nie może chodzić i poruszać nogami, nic nie potrafi utrzymać w rękach, ani się nimi posługiwać. Dolegliwości te zaczynają się od dolnych partii nóg i rąk, a potem rozszerzają, posuwając jakby do góry, obejmują „wyższe piętra” ciała. Może zdarzyć się sytuacja, że choroba zaatakuje mięśnie przepony i klatki piersiowej, powodując ich porażenie i bardzo poważne problemy z oddychaniem. Czasami wywiązuje się wtedy zapalenie płuc, nie zawsze uleczalne.

- Kto jest specjalistą od rozpoznania i leczenia tej choroby?

- Neurolog. Diagnostyka nie jest łatwa, gdyż neurologia zna wiele schorzeń, które mają podobne objawy, np. wirusowe zapalenie mózgu, opon mózgowych oraz inne.

- Jak więc można zdiagnozować zespół Guillaina i Barre`go?

- Bada się płyn mózgowo-rdzeniowy, w którym najczęściej występują charakterystyczne zmiany. Polegają one na podwyższonym stężeniu białka przy stosunkowo niewielkim wzroście liczby komórek (tzw. rozszczepienie białkowo-komórkowe). Wykonuje się również elektromiografię (EMG), czyli badanie przewodnictwa nerwowego. W badaniach ogólnych nieznacznie podwyższone jest OB i liczba leukocytów.

- Jak długo trwa choroba i czy trzeba ją leczyć w szpitalu?

- Objawy wycofują się po kilku tygodniach lub miesiącach. Po upływie tego czasu porażenia i niedowłady zaczynają schodzić w dół, obejmując coraz mniejsze partie nóg i rąk. Rokowania najczęściej są dobre. Dlatego pacjent – jeśli ma opiekę – może pozostać w domu, chociaż choroba jest ciężka i uciążliwa dla najbliższego otoczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zaatakowana zostaje przepona i układ oddechowy. Wtedy niezbędne jest przewiezienie chorego do szpitala, na OIOM. Tam zostaje on podłączony do respiratora i to ratuje mu życie.

- Jak się leczy tę chorobę?

- Metod jest kilka. Niektórzy lekarze uważają, że w ogóle nie trzeba jej leczyć, gdyż sama minie. Inni włączają witaminy, fizykoterapię, masaże, aby utrzymać w dobrej formie mięśnie. Część sądzi, że najlepsze jest leczenie immunosupresyjne. Polega ono na tym, że podaje się leki modulujące proces immunologiczny. Zmniejszają one ostrość zaburzeń, łagodzą autoagresję, która – być może – leży u podstaw choroby. W każdym przypadku choremu potrzebny jest spokój i zapewnienie go, że ta groźna z dramatycznym przebiegiem choroba ma swój niedługi kres. Najczęściej pacjenci odzyskują pełną władzę w rękach i nogach. Niekiedy pozostają lekkie braki odruchów. Natomiast niesprawne mięśnie łatwo pobudzić do życia odpowiednio dobraną fizykoterapią.

- Dziękuję za rozmowę.

autor: Magdalena Próchnicka-Jarosz

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Rola acetyl-l-karnityny ALC w chorobie Parkinsona

Jest rok 1817. Jeden z angielskich lekarzy - James Parkinson w jednej z publikacji opisuje dziwne zmiany chorobowe jakie zaobserwował u niektórych pacjentów. Ich ciała ...

czytaj więcej

Głęboka stymulacja mózgu

Czy stymulacja ludzkiego mózgu prądem to wciąż wizja naukowców, czy już nowe standardy medycyny? O swoich doświadczeniach z wszczepianiem elektrod do głębokich struktur mózgu opowiadał ...

czytaj więcej
POKAŻ