Umów wizytęprzez Internet!


Wybierz dogodny termin w poniższym kalendarzu i potwierdź rezerwację.

Wczytywanie kalendarza...

Powrót do kalendarza
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
01 stycznia 0000 godzina 00:00
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Karolina Kozela-Paszek
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Magdalena Węgrzyn
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Ewelina Chrząścik
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Kinga Pieleszko
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Olga Sułkowska (Habrat)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Katarzyna Ciszek
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Alina Dawidczyk
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Dominika Świerk
Tutaj wpisz kod który otrzymałeś wiadomością sms.
Wysyłanie

Wysyłanie danych

Zapraszam serdecznie na bezpłatne
konsultacje w moim gabinecie.

W ramach wspólnego spotkania:

  • dokonamy szczegółowej oceny masy i składu ciała
  • przeanalizujemy Twoje potrzeby i wydatki energetyczne
  • ustalimy optymalny zakres badań laboratoryjnych

Proszę o telefon aby umówić konkretną godzinę spotkania.

tel. 609 476 846

tel. 696 372 702

tel. 695999892

tel. 537396003

tel. 536 333 202

tel. 537 226 018

tel. 733 369 043

tel. 730 066 999

tel. 531 167 079

mgr Karolina Kozela-Paszek
mgr Karolina Kozela-Paszek
mgr Magdalena Węgrzyn
mgr Magdalena Węgrzyn
mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
mgr inż. Ewelina Chrząścik
mgr inż. Ewelina Chrząścik
mgr inż. Kinga Pieleszko
mgr inż. Kinga Pieleszko
mgr Olga Sułkowska (Habrat)
mgr Olga Sułkowska (Habrat)
 Katarzyna Ciszek
Katarzyna Ciszek
 Alina Dawidczyk
Alina Dawidczyk
 Dominika Świerk
Dominika Świerk
Ukryj kalendarz

Przydatkowe kłopoty

Zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, to schorzenie bolesne, groźne i nierzadkie. Jak wynika ze statystyk medycznych, z jego powodu cierpi chociaż raz w życiu co siódma kobieta. Niedoleczone lub często nawracające może stać się przyczyną bezpłodności.

Stan zapalny przydatków (ang. pelvic inflammatory discase – PID) jest zwykle następstwem infekcji wirusowej, bakteryjnej czy grzybiczej pochwy. Stamtąd drobnoustroje wnikają poprzez kanał szyjki macicy i jej błonę śluzową do jajowodów oraz jajników. Najczęściej dostają się tam pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), chlamydie (Chlamydia trachomatis) czy dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Zapalenie przydatków to przypadłość kobiet aktywnych seksualnie. Rzadko zdarza się młodym dziewczętom przed pokwitaniem lub kobietom po menopauzie.

 

W niewielkiej ilości przypadków (poniżej 10%) do zapalenia przydatków może dojść przy niedoleczonej infekcji bakteryjnej innych narządów, np. zatok, migdałków, zębów. Stamtąd bakterie poprzez krew przedostają się do jajowodów. Ryzyko stanu zapalnego zwiększają też niektóre zabiegi ginekologiczne, np. poronienie, poród – zwłaszcza przedwczesny czy wyłyżeczkowanie jamy macicy, polegające na usunięciu z niej tkanek zmienionych chorobowo, jaja płodowego. Możliwość zachorowania wzrasta też w przypadku infekcji bakteryjnej w bliskiej okolicy narządów płciowych, np. przy zakażeniu pęcherza moczowego. Infekcji sprzyjają częste irygacje oraz założenie spirali jako środka anty-koncepcyjnego. Nitki z niej zwisające we wnętrzu pochwy, są siedliskiem bakterii i „drabiną”, po której drobnoustroje przedostają się do macicy.

Zwiastuny problemów

Objawem zapalenia przydatków są silne bóle w podbrzuszu, promieniują-ce do okolicy lędźwiowej, schodzące do uda bądź kolana. Pojawia się wysoka temperatura, uczucie rozbicia, często mdłości i wymioty. Upławy, różniące się od naturalnej wydzieliny z pochwy kolorem i zapachem, są zawsze sygnałem infekcji.

Chora błona śluzowa macicy staje się przyczyną zbyt obfitych miesiączek lub plamień między menstruacjami. W czasie zapalenia przydatków mogą też pojawiać się biegunki, zaparcia oraz dolegliwości ze strony pęcherza moczowe-go, np. pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Tu kolejność bywa odwrotna: zakażenie cewki moczowej może łatwo przenieść się w górę dróg rodnych. Morfologia krwi najprawdopodobniej wykaże wtedy podwyższoną normę leukocytów (białych krwinek). Wzrośnie też poziom OB.

Wylecz do końca

Kuracja przy ostrym zapaleniu przydatków polega na podawaniu antybiotyków (przez 7–10 dni), sulfonamidów i środków przeciwbólowych. Niekiedy aplikuje się też sterydy, hamujące proces zapalny i przeciwdziałające powstawaniu zrostów. Chora powinna w tym czasie leżeć i rozgrzewać podbrzusze termoforem lub poduszką elektryczną. Ciepło działa rozkurczowo i zmniejsza dolegliwości. Podczas terapii należy też zrezygnować ze współżycia seksualnego. Gdy zapalenie przydatków ma bardzo ciężki przebieg (wysoka gorączka i ropna wydzielina z pochwy) chora powinna być hospitalizowana. Pełny powrót do zdrowia może zapewnić też: fizykoterapia, diatermia, naświetlania promieniami podczerwonymi. Zalecana bywa również kuracja uzdrowiskowa. Aby mieć pewność, że po leczeniu wszystko jest w porządku, pacjentka powinna zrobić wymaz z pochwy (z posiewem) i zgłosić się do ginekologa.

Zapalenia przydatków nie należy lekceważyć, gdyż bardzo poważnym jego następstwem bywają zrosty i blizny w jajowodach. Potrafią być tak duże, że zamykają światło jajowodu. Komórka jajowa nie ma wtedy szans na spotkanie z plemnikiem. Kobieta staje się bezpłodna, a udrożnienie jajowodów nie zawsze jest możliwe. Po trzech zapaleniach przydatków bezpłodność dotyka ponad 50% kobiet. Skutkiem zapalenia przydatków może też być: powstanie wodniaka jajowodu, torbieli, ropnia jajowodu, jajnika czy obu jednocześnie. Zmiany te mogą spowodować niedrożność jajowodów i ciążę pozamaciczną.

Dodatkowa pomoc

W pochwie zdrowej kobiety żyją dobroczynne pałeczki kwasu mlekowe-go. Tworzą one odczyn kwaśny, który uniemożliwia rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. By zapobiec infekcjom okolic intymnych, szczególnie podczas długiego leczenia antybiotykami i po jego zakończeniu – warto stosować prepa-raty pomagające utrzymać w pochwie dominację zdrowych bakterii. Są to np.: Lactovaginal, Provag, Vagical, Floragyn.

autor: Zofia Kawińska

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Zimowe utrapienia

Czerw 25, 2014 Choroby zakaźne

Zwykłe przeziębienia najczęśniej lekceważymy. Rzadko kiedy rozczulamy się nad sobą i zazwyczaj z bólem gardła, katarem i kaszlem zmagamy się z codziennymi obowiązkami. Tymczasem ignorowanie ...

czytaj więcej

Zimowy sezon grypy

Czerw 25, 2014 Choroby zakaźne

Według danych EISS (Europejskiego Systemu Nadzoru nad Grypą) i ECDC (Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób), w styczniu br. zanotowano wzrost zachorowań na grypę w ...

czytaj więcej
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ