Umów wizytęprzez Internet!


Wybierz dogodny termin w poniższym kalendarzu i potwierdź rezerwację.

Wczytywanie kalendarza...

Powrót do kalendarza
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
Rezerwacja wizyty Kraków
01 stycznia 0000 godzina 00:00
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Karolina Kozela-Paszek
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Magdalena Węgrzyn
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Ewelina Chrząścik
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr inż. Kinga Pieleszko
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: mgr Olga Sułkowska (Habrat)
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Katarzyna Ciszek
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Alina Dawidczyk
Kraków, ul. Grzegórzecka 73A
Dietetyk: Dominika Świerk
Tutaj wpisz kod który otrzymałeś wiadomością sms.
Wysyłanie

Wysyłanie danych

Zapraszam serdecznie na bezpłatne
konsultacje w moim gabinecie.

W ramach wspólnego spotkania:

  • dokonamy szczegółowej oceny masy i składu ciała
  • przeanalizujemy Twoje potrzeby i wydatki energetyczne
  • ustalimy optymalny zakres badań laboratoryjnych

Proszę o telefon aby umówić konkretną godzinę spotkania.

tel. 609 476 846

tel. 696 372 702

tel. 695999892

tel. 537396003

tel. 536 333 202

tel. 537 226 018

tel. 733 369 043

tel. 730 066 999

tel. 531 167 079

mgr Karolina Kozela-Paszek
mgr Karolina Kozela-Paszek
mgr Magdalena Węgrzyn
mgr Magdalena Węgrzyn
mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
mgr inż. Anna Skowrońska (Furgał)
mgr inż. Ewelina Chrząścik
mgr inż. Ewelina Chrząścik
mgr inż. Kinga Pieleszko
mgr inż. Kinga Pieleszko
mgr Olga Sułkowska (Habrat)
mgr Olga Sułkowska (Habrat)
 Katarzyna Ciszek
Katarzyna Ciszek
 Alina Dawidczyk
Alina Dawidczyk
 Dominika Świerk
Dominika Świerk
Ukryj kalendarz

Bolesne miesiączki

Menstruacja jest oznaką kobiecości, ważną informacją o organizmie od okresu dojrzewania po przekwitanie. U połowy kobiet przebiega bez kłopotów, ale dla 50% staje się comiesięczną gehenną, męczącym wybrykiem natury. Co dziesiąta ma dolegliwości tak silne, że nie może normalnie funkcjonować w pracy, szkole, domu. Cierpi katusze z powodu skurczów w dole brzucha, ma mdłości, wymioty, bolące piersi, pękającą głowę i serce walące jak oszalałe.

Kiedy do lekarza?

Bolesne miesiączkowanie to cały zespół dolegliwości, które pojawiają się przed okresem lub w jego trakcie. Ich bezpośrednią przyczyną jest bolesny skurcz mięśni gładkich macicy wywołany wysokim stężeniem prostaglandyn (substancje znajdujące się w organizmie, odpowiedzialne za wyzwalanie reakcji bólowych) w błonie śluzowej macicy, która ulega złuszczeniu podczas miesiączki.

Ból w miednicy dokucza najczęściej w cyklach owulacyjnych. Pojawiają się one w ciągu sześciu miesięcy do dwóch lat od pierwszej menstruacji. Dolegliwości nasilają się z upływem czasu, osiągając największe natężenie u pań w wieku 23–27 lat. Zazwyczaj ustępują po pierwszym porodzie, choć nie jest to regułą. Przestają wtedy cierpieć kobiety mające bardzo wąską szyjkę macicy. Wydostająca się krwawa wydzielina menstruacyjna napiera na nią sprawiając silny ból. Poród likwiduje ten defekt (rozszerza szyjkę).

Bóle miesięczne u młodych, zdrowych kobiet (bez zmian chorobowych w obrębie macicy) medycyna nazywa pierwotnymi. Mogą radzić sobie z nimi same, chyba, że: ● dolegliwości nasilają się z miesiąca na miesiąc; ● cykle są wyjątkowo nieregularne (krótsze niż 24 dni, dłuższe niż 32); ● menstruacje bywają bardzo obfite lub skąpe; ● domowe sposoby walki z bólem nie przynoszą ulgi. Wtedy pomóc może lekarz. Kobietom dojrzałym najczęściej dokuczają wtórne bolesne miesiączki, które są następstwem zmian patologicznych. Pojawiają się po wieloletnim okresie wolnym od cierpienia, a ich przyczyną mogą być: ● mięśniaki (łagodne guzy w ścianie macicy); ● endometrioza (rozrost śluzówki macicy); ● torbiele jajników (wypełnione płynem cysty); ● zapalenia przydatków; ● zrosty w jamie macicy; ● zaburzenia hormonalne (często nadmiar estrogenów w drugiej części cyklu); ● nowotwór. Pośrednim powodem złego samopoczucia w te trudne dla kobiety dni często są stres i depresja.

Wtórne bolesne miesiączki zawsze wymagają wizyty u ginekologa. Dopiero dłuższe leczenie, usuwające przyczynę dolegliwości, jest w stanie wyeliminować ból.

Przerwać kryzys

Sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami menstruacyjnymi jest wiele. Jednak wśród niektórych kobiet wciąż panuje błędne przekonanie, że ból należy wytrzymać tak długo, jak się da. Sięgnięcie po lek to dla nich ostateczność. Tymczasem utrzymujący się dyskomfort wywiera niekorzystny wpływ na aktywność życiową, psychikę, stan układu nerwowego i serca. Nie tylko pogarsza jakość życia, ale i zaburza metabolizm ustroju, zwiększając zużycie energii oraz tlenu, co pośrednio wpływa na aktywność całego organizmu. Z tych względów ból, szczególnie trwający kilka dni, powinien być skutecznie uśmierzony. Najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie leków przeciwbólowych. Wielu kobietom pomagają te z kwasem acetylosalicylo-wym, paracetamolem, ibuprofenem. Inne wolą środki, które oprócz obniżenia progu wrażliwości na ból, mają też właściwości rozkurczowe, powodujące zwiotczenie mięśni gładkich układu moczowo-płciowego (rozkurczają mię-śnie macicy). Są to np.: Vegantalgin H (tabletki i czopki), Etoran extra, No-Spa. Należy je przyjąć przy pierwszych objawach, wtedy medykament łatwiej sobie radzi, po prostu walczy ze słabszą dolegliwością. Jednym z domowych sposobów, który przynosi kobietom ulgę, są ciepłe okłady. Przyłożony na dół brzucha termofor lub poduszka elektryczna łagodzą dolegliwości (ciepło działa rozkurczowo). W czasie trudnych dni należy też unikać: ● soli (zatrzymuje wodę, powodując obrzęki); ● alkoholu (wzmaga krwawienia); ● ograniczyć napoje gazowane (wywołują wzdęcia i zgagę); ● wyeliminować potrawy ciężkostrawne (powodują nudności, obciążenie żołądka, wątroby, bóle głowy).

Dobrze w czasie menstruacji przestawić się na jarzyny, owoce i ryby, pomagające uniknąć dodatkowego uczucia ociężałości. Kobieta miesiączkująca traci wiele cennych składników mineralnych, dlatego należy rozważyć przyjmowanie preparatów aptecznych, które uzupełnią te niedobory.

autor: Zofia Kawińska

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Pijmy z umiarem!

Czerw 25, 2014 Inne

Alkohol etylowy (etanol) jest głównym składnikiem wódek, win, piwa i innych napojów alkoholowych. Dla organizmu człowieka jest on trucizną, w związku z czym komórki naszego ...

czytaj więcej

Kolposkopia

Czerw 25, 2014 Inne

Kolposkopia jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem szyjki macicy. Wykonuje się ją w celu wykrywania stanów przednowotworowych oraz diagnostyki innych zmian układu rozrodczego (zapaleń, atrofii itd.) szyjki ...

czytaj więcej
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ